niedziela, 5 października 2014

Jarmark w Larisie

Tegoroczne lato minęło mi bardzo pracowicie i chyba dlatego tak szybko przeszło do historii. Po krótkim wypoczynku w Polsce wracam z nowymi wpisami o ciekawym życiu na greckiej wsi, ale nie tylko....Dzisiejszy post będzie o corocznym jarmarku w Larisie.
Larisa to miasto położone najbliżej Omolio, założone już w czasach starożytnych, przy okazji warto napisać że Rybnik i Larisa to miasta partnerskie!
Tradycyjnie każdego roku pod koniec września jedna dzielnica Larisy (Neapoli) na tydzień zamienia się w wielkie targowisko zwane pazari, połączone z parkiem rozrywki i miejscem gdzie można zjeść coś na szybko.
Jarmark w Larisie  odbywał już za panowania tureckiego, zawsze pod koniec września i zawsze trwał tydzień. Zmieniła się tylko jego rola: kiedyś można było tam kupić żywe zwierzęta, tkaniny czy żywność. A dzś...na pazari chodzi się głównie by kupić skarpetki, bieliznę czy buty na zimę, by zjeść chałwę z Farsali, pieczone kasztany i przejechać się na karuzeli.
Jarmark trwa od rana aż do późnego wieczora i wlaśnie wtedy jest najwięcej ludzi. Sprzedawcy przekrzykują się zachwalając swoje towary, powietrze przepełnione jest zapachem grilowanych souvlaków i pieczonych kasztanów. Słychać grającą muzykę i piski radosnych dzieci na karuzelach.
Atmosfera jest bardzo przyjemna i każdy mieszkaniec Larissy i okolicznych wsi każdego roku obowiązkowo odwiedza pazari. 
Dla mnie jest to również zwiastun nadchodzącej zimy...

6 komentarzy:

 1. Bardzo interesująco przedstawiasz swoje życie w Grecji. Przeczytałam kilka postów, postaram się wszystkie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja również czekam niecierpliwie na każdy kolejny wpis.Pozdrawiam Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gabrielo, dzięki takim osobom jak Ty, aż chce się pisać!

   Usuń
 3. Wczoraj dowiedzialam sie o tym blogu.Przeczytalam wszystko od deski do deski.Dziekuje za nie. Czekam na naszepne wpisy i zdjecia.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Ewo !! Dziękuję za miłe słowa!! Bardzo mi miło! Pozdrawiam!!

   Usuń