wtorek, 12 listopada 2013

Wielkie, wiejskie greckie wesela!

Każdy pamięta na pewno film "Moje wielkie greckie wesele" więc wie jak mniej więcej wygląda tu ślub. Film  może trochę przesadnie pokazuje greckie obyczaje, ale faktem jest, że greckie wesela są organizowane na wielką ilosć gości...w praktyce oznacza to,że na ślub do kościola zapraszana jest cała wieś, a na przyjęcie weselne od 300 do 500 osób.
Zaproszenia rozdawane są tydzień przed weselem w dodatku osobno od panny młodej i osobno od pana młodego.Czyli jak ktoś zna obydwu to dostaje 2 zaproszenia. (choć ostatnio odchodzi się od tego zyczaju i mlodzi daja jedno zaproszenie).Domy rodzinne państwa młodych sa odpowiednio przystrajane i caly tydzień przed weselem są otwarte dla gości przynoszących prezenty. Gość dostaje poczestunek w postaci napoju, białego ciastka z bezą oraz migdałów w lukrze (kufeto). Często odwiedziny takie trwają do nocy i towarzyszą im tańce!
Dwa dni przed slubem, który przeważnie odbywa się w sobotę, organizowany jest wieczór panieński oraz kawalerski. Polega na tym, że młodzi wychodzą ze swoimi znajomymi do knajpy na drinka (choć bywają też wieczory panieńskie na plaży ;-) )
Przed ślubem pan młody wysyła do panny młodej wolnych młodzieńców z jej butami. Jeden z chłopców wklada jej buty, ale ona ciągle mówi, że są za duże i wtedy chłopiec wkłada do nich pieniądze.
Ślub w kościele jest w godzinach popołudniowych. Pan młody przybywa na miejsce prowadzony przez rodziców, najblizszą rodzinę oraz najważniejszą osobą - czyli świadkiem.
Świadek czyli "koumparos" (czyt. kubaros) jest to przeważnie syn lub córka świadka rodziców pana młodego. Ale bywają też świadkowie wybrani spośród przyjaciół.Bycie wiadkiem jest związane ze sporym wydatkiem na specjalne wianki, kieliszsek oraz karafkę  na wino .Płaci  on również popowi oraz psalmiście. Kubaros jest ważny równiez poślubie gdyż zostaje chrzestnym do pierwszego (a nawet 2 czy 3) dziecka.
Pan młody czeka więc przed cerkwią na pannę młodą, która powinna się spóźnić.
Panna młoda równiez prowadzona jest do kościoła przez rodzinę i przed kościołem oddawana jest w ręce przyszłego męża. Pop wychodzi przed kościół i prowadzi młodą parę przed ołtarz. Za nimi staje świadek (lub świadkowie) oraz rodzice. Sakrament trwa okolo 30-40 minut. Najpierw pop zakłada młodym obrączki, a świadek musi je przełozyć 3 razy z ręki panny młodej na ręke pana młodego. To są jakby zręczyny. Następnie na glowy młodych zakładane są specjalne wianki (ze srebra lub innego tworzywa) połączone wstążką. Teraz swiadek znów musi przełożyć wianki 3 razy nad głowami państwa młodych.Całemu obrzędowi towarzyszy śpiew popa oraz psalmisty. Potem jest tak zwany taniec proroka Izajasza, w którym pop prowadzi młodych oraz świadka 3 razy dookoła stołu, na którym jest pismoswięte. Są to pierwsze kroki pary jako malżenstwa. Wtedy obsypywani są przez gości ryżem (ryż to po grecku "rizi" i rzuca się nim żeby ślub puścil korzenie czyli "rizes")
Podczas ślubu pop wypowiada też słowa : "żeby żona bała się męża". Wtedy wszyscy goscie patrzą na buty młodych, gdyż jezeli w tym momencie panna młoda  nadepnie na but pana młodego to będzie znaczyć, że nie będzie mu posluszna. Nie zdarzyło mi się jeszcze tego zobaczyć ale slyszałam historię, że panna mloda nadepnęła męża i on wyszedł z kościoła.
Na koniec ceremoni jest jeszcze komunia w postaci wina , ale tylko dla nowożeńców oraz świadków. Oczywiście znów wina trzeba się napic 3 razy.
Potem są życzenia, ale życzy się nie tylko nowożeńcom , ale również świadkom i rodzicom. Nie są to jednak życzenia takie jak w Polsce-mówi się tylko "żyjcie" , a rodzicom i świadkom "niech wam żyją".
Przy wyjściu z kościoła każdy otrzymuje zawinięte w tiul lukrowane migdały jako podziękowanie od młodej pary.
Goście udają się na salę weselną , a młoda para na sesję zdięciową. 
Po przyjsciu na przyjęcie weselne młodzi tańczą pierwszy taniec i jedzą tort oraz piją szampana. 
Po kolacji zaczynają się tańce.Nie może jednak tańczyc kto chce. Każdy ma swoją piosenkę. Pierwsza prowadzi taniec panna młoda piosenką "Ładna jest nasza pani młoda i fajny ma posag...".Póżniej tańczy pan młody, świadkowie, rodzice i dopiero potem może tańczyć kto chce! Czasami przy tańcu do młodych zaczynają podchodzić goście i przypinają do ubrań pieniądze. Wygląda to trochę śmiesznie.
Na weselu tńczy się podstawowy taniec sirto, sirtaki , tsifteteli oraz zebekia. Zebekia tańczy jedna osoba, przeważnie mężczyzna. Jest to taniec wyplywający z duszy. Goście stoją w około i klaskają oraz stawiają tańczącemu szampana.
Wesele trwa do okolo 2.00. Do jedzenia podawana jest przystawka, obiad, ciasto oraz wino i napije do picia. Na greckich weselach nie pija się kawy gdyż jest gorzka i czarna i przeznaczona na pogrzeby.


Rodzice oraz chrzestna ubierają pana młodego

 Ołtarz

Wianki czyli "stefana "


 Młoda para

 Przywitanie mlodych przez popa
 W drodze do ołtarza
 "zaręczyny"
 Stefana
 Przekladanie wianków przez świadkową
 Komunia
 Taniac proroka Izajasza
 Pierwszy taniec Panny młodej (niestety nie mój)

1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń