czwartek, 17 kwietnia 2014

Wielki Czwartek

Parę lat temu, podczas moich pierwszych Świąt Wielkanocnych w Grecji, w Wielki Czwartek wpadło mi w oko coś dziwnego...Na balkonie teściowej oraz każdym innym w sąsiedztwie na poręczy wisiała czerwona bluzka lub inne ubranie...Myślałam na początku,że to przez przypadek, ale jak się okazało jednak nie. Otóż Wielki Czwartek w Grecji to dzień farbowania jaj, oczywiście tradycyjnie tylko na czerwono. Czerwone ubranie  wywieszano przed domy już w czasach panowania tureckiego by pokazać, że w danym domu mieszkaja chrześcijanie. W Omolio tradycja ta przetrwała do dziś. W wiekszych miastach, także w Larisie jest to rzadkość.
Nam malowanie świątecznych pisanek kojarzy się z dobrą zabawą. Tutaj jest to świętość. Jajka moga być farbowane tylko i wyłącznie w Wielki Czwartek (można dofarbować w dwa następne czwartki po świętach, ale tylko w czwartki). Przeważnie robi to pani domu. Niektóre kobiety nakładają na jajka liście lub kwiaty po czym wkładaja takie jajko ostrożnie w kawałek rajstopy. Wtedy po ugotowaniu jajka na czerwono, miejsce gdzie był listek pozostaje białe.Ciekawa metoda- może ktoś z was ją wykorzysta?(link do opisu podaję pod postem)
Do farbowania są używane sztuczne barwniki, a czerwoną wodę należy wylać w miejsce, na które nikt nie nadepnie.
Kolor czerwony ma symbolizować krew Chrystusa. Pisanek robi się bardzo dużo i zjada w Niedzielę Wielkanocną. Jajka służą także do dekorowania chałki wielkanocnej zwanej tsureki.
W Niedzielę Wielkanocną grecy bawią się w stukanie pisankami. Każdy ma swoje jajko, którym uderza z dołu lub z góry w pisankę przeciwnika. Ten, którego jajko zostanie nieuszkodzone jest zwycięzcą.
Do innych zwyczajów  Welkiego Czwartku należy Komunia Święta (na pamiątkę ostatniej wieczerzy)
Komunia jest pod dwiema postaciami. W praktyce wygląda to tak, że pop ma w kielichu wymieszane wino z chlebem i podaje je wszystkim jedną łyżką ...A sakrament Komunii przyjmuje się wraz z sakramentem Chrztu Świętego.
W nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek cerkiew jest otwarta i wiele ludzi czuwa całą noc.

Oto link do przepisu na jaja z odbitymi liśćmi:


Tak właśnie prezentowało się dziś większość balkonów w Omolio:A oto juz gotowe czerwone pisanki:Ja jednak zostaje przy swoim i jaja maluję na kolorowo i niekoniecznie w Wielki Czwartek (to akurat moje styropianowe jajka decoupage)
Tsurekia z piekarni "ΤΟ ΑΡΤΙΟΝ" (to artion) w Omolio
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz