sobota, 19 kwietnia 2014

Na chwilę przed Zmartwychwstaniem

Pisałsam juz o Wielkim Czwartku i zwiazanymi z nim tradycjami....
Wielki Piątek czyli dzień śmierci Pana Jezusa jest bardzo smutnym i szarym dniem w Grecji...
W tym dniu cerkiew otwarta jest cały dzień i wierni przychodzą ozdabiać kwiatami wyobrażenie Grobu Pańskiego (Epithafios). 
Wielki Post, w którym nie je się mięsa oraz nabiału trwa już prawie od 40 dni, ale w Wielki Piątek nie je się nawet oliwy. Pod wieczór cerkiew wypełnia sie wiernymi, a pod koniec nabożeństwa, ustrojony kwiatami epithafios, niesiony jest ulicami miasta w procesji żałobnej, której towarzyszy bicie dzwonów (taki pogrzeb Chrystusa). Każdy niesie w dłoniach zapalona świecę, koniecznie w kolorze wosku pszczelego.
Wielka Sobota to już przygotowania do świętowania. 
W ogrodach mężczyżni nabijają na specjalnie skonstuowany rożen baranka lub kozę. A kobiety w domach przygotowują kokotetsi. Są to podroby kozie lub baranie owijane szczewem  i pieczone na rożnie, często równocześnie z barankiem.
W wielu domach greckich do tradycji należy zupa,którą zjada się po przyjściu z kościoła po północy. Jest to zupa z podrobów baranich zaprawiona cytryną, z dużą ilością ziół. Zupa ta to często pierwsze mięsne danie po 40 dniach postu. Jak dla mnie mogłoby jej nie być, ale wiem, że paru moim czytelnikom bardzo smakuje i robią ją nawet u siebie w Polsce! :-)
Święta Wielkanocne zaczną się o północy, kiedy pop zapali białą świecę na znak zmartwychwstania Jesusa i ogłosi biciem dzwonów Xristos Anesti czyli Chrystus Zmartwychwstał. 
Wierni, ubrani w odświętne stroje, z biaymi świecami czekają na  swięty ogień , wtedy zaczynają bić dzwony, huczą sztuczne ognie. Panuje zamęt i podekscytowanie. Wszyscy składają sobie życzenia po czym udają sią z zapalonymi świecami do swoich domów, na długo wyczekiwaną mageritsę!
Ja również życzę wszystkim moim czyelniką wesołych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spędzonych w rodzinnym gronie!
Xristos Anesti

Epithafios

Koza przygotowana na rożen (Dziękuję Iwonie za udostępnienie zdięć!!)


 A to już kokoretsi (Iwona- smacznego :-) )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz