wtorek, 25 marca 2014

25 marzec: greckie święto narodowe

                                        Dzisiaj w Grecji dwa wielkie święta jednego dnia. Pierwsze to święto narodowe obchodzone na cześć rozpoczęcia wojny o niepodległośc Grecji w 1821 roku. Dla przypomnienia Grecja od 1421 roku była pod zaborem tureckim. Hasło rewolucji brzmiało: "Wolność albo śmierć". W roku 1838 ustanowiono dzień 25 marca swiętem narodowym.
Drugie to swięto kościelne, obchodzone też zresztą dziś w Polsce, czyli objawienie się Archanioła Gabriela, Maryi i zapowiedź narodzenia Chrystusa.
Dzieci już od tygodni przygotowywują się do tego święta. Tradycyjnie każde z nich uczy sie wierszyka, które potem recytują dumnym rodzicom na akademii.Akademie te odbywaja się w dzień poprzedzający swięto, w szkole.
A dziś  rano dzwony wzywają wszystkich wiernych do cerkwii, gdzie odbywa się uroczysta msza. Dzieci  ubrane są w tradycyjne greckie stroje. Po mszy uczniowie z towarzyszącymi im nauczycielami ustawiają sie w szeregu i w takt hymnu narodowego idą w pochodzie pod pomnik nieznanego żołnierza.  Najlepsi uczniowie idą na przedzie niosąc grecką flagę.
Następnie pod pomnik podchodzi pop i odmawia modlitwę, a wszystko kończy się składaniem wianków z liści laurowych pod pomnikiem przez przedstawicieli organizacji  działających na naszej wsi!
Po uroczystościach większość ludzi idzie na kawę do okolicznych kafeterii, a niektórzy przechodzą od razu do konkretów i idą do tawern na "tsipoura". Tsipouro to grecka wódka, do której podaje sie ryby i owoce morza. Dziś prawie każdy Grek jadł na obiad rybę (najbardziej popularny jest dorsz) lub inne owoce morza ze względu na święto Zwiastowania Pańskiego.
A tak to wyglądało z obiektywu mojego aparatu:

 Przedszkolaki niosące flagi
 Najlepsi uczniowie idący na przedzie pochodu
 Wszyscy, mali i duzi mieszkancy Omolio


Pop przed pomnikiem nieznanego żolnierza

 Blondynka z mężem i znajomą małą greczynką :-)
1 komentarz: